Biegli na jubileusz

• autor: Jerzy Stobiecki/Echo Dnia, 2009-09-23 14:58
Ponad 60 zawodników wystartowało w Jubileuszowym Biegu Jodełka, który był głównym punktem obchodów 60-lecia Jodły Jedlnia-Letnisko. Na wybudowanym 55 lat temu stadionie Jodły w Kolonce koło Jedlni-Letnisko zjawiło się wielu sympatyków, byłych zawodników i działaczy klubu.
Wspomnienia i wyróżnienia
Nie zabrakło wspomnień wyróżnień dla zasłużonych. Obchody rozpoczęły się w Piątek. Na spotkaniu działaczy i kibiców wręczono wyróżnienia dla zasłużonych. Mieczysław Posłuszny, jeden z założycieli klubu i Marek Jasiński, były tenisista stołowy Jodły przypomnieli historię klubu. Pierwsza sportowa organizacja w Jedlni powstała tuż po wyzwoleniu, w 1945 roku. Był nią harcerski klub sportowy. Dwa lata później powstała Jodła, jeden z pierwszych w ówczesnym województwie kieleckim ludowych klubów sportowych, w którym działały sekcje piłki nożne, lekkiej atletyki i siatkówki. Sześć lat później w klubie działało 11 sekcji! W klubie z Jedlni młodzież uprawiała między innymi piłkę nożną, siatkową, ręczną, zapasy, gimnastykę i tenis stołowy. W Jodle działały również sekcje hokejowa i narciarska. W 1954 roku oddano do użytku istniejący do dziś stadion w Kolonce, który latem służył lekko atletą, piłkarzom, a zimą hokeistą.
Jednym z najbardziej znanych w regionie byłych zawodników Jodły jest Andrzej Modrzycki. Znany dziennikarz opowiadał o grze w barwach Jodły. – Graliśmy wówczas w klasie B, ja byłem bramkarzem, to były piękne czasy, ale proszę nie pytać ile to było lat temu – żartował.

Prezes lekkoatleta
Obecny prezes klubu Krzysztof Różański zdradził, że przygodę ze sportem rozpoczynał od lekkiej atletyki. – Sam kiedyś biegałem i lekka atletka jest mi dalej bliska – przyznał prezes. – Dlatego to dla mnie szczególnie ważne, że z okazji Jubileuszu naszego klubu udało się zorganizować bieg. Można powiedzieć, że historia zatacza koło – od biegania do biegania. Teraz mogę spokojnie przekazać władzę w klubie młodszym.
Na starcie biegu głównego, który był główną atrakcją obchodów stawiła się grupa ponad 60 zawodników. Wśród biegaczy z Radomia, Szydłowca, Ropczyc, Stalowej Woli, nie zabrakło mieszkańców Jedlni. Liczącą 10 kilometrów trasę wokół zalewu w Siczkach najszybciej pokonał Artur Błasiński, utytułowany radomski długodystansowiec. O drugie miejsce zacięcie walczyli Rafał Czarnecki z Bliżyna i Tomasz Gwarek z Szydłowca. Na mecie o jedną sekundę szybszy był Czarnecki. Spośród mieszkańców gminy najszybszy był Wojciech Oleś. Wśród kobiet, które miały do pokonania trasę 5 km, triumfowała Danuta Zatorska z Ropczyc. Najmłodsi wystartowali w biegach dla dzieci na dystansach od 100 do 800 metrów. Jubileusz zakończył pokazowy mecz oldbojów z „Resztą Świata”.