Nie masz noszy - licz się z walkowerem

• autor: Przemysław Janik, 2010-03-26 08:58
Po długiej, zimowej przerwie w najbliższy weekend ruszają rozgrywki ligi okręgowej oraz klasy A i B. Okazuje się, że w wielu przypadkach może dojść do kuriozalnych sytuacji z odwołaniem meczu włącznie np. z powodu braku... noszowych na obiekcie. Dlatego warto wyjaśnić kilka kwestii organizacyjnych, o których wciąż nie za bardzo wiedzą nawet piłkarscy działacze.
Tegoroczna zima chyba wszystkim dała się we znaki. Nie inaczej jest z działaczami klubów piłkarskimi w naszym regionie. Niskie temperatury, a potem spore opady śniegu spowodowały, że duża część boisk naszego okręgu piłkarskiego nie jest w najlepszym stanie. Są jednak rzeczy, które muszą zostać spełnione przy okazji rozgrywania meczu i nie są koniecznie uzależnione od pogody.
Kibice przychodzący na mecz głównie oczekują dobrego widowiska sportowego, które stanie się rozrywką i dobrym pomysłem na zaplanowanie sobie wolnego czasu. Sytuacja organizatorów zawodów niekoniecznie jest też równie wesoła. Przygotowanie obiektu, wyznaczenie pola gry oraz wydzielenie szatni dla sędziów i piłkarzy to nie jedyne bolączki gospodarza zawodów. Przypomnijmy, że takie rzeczy jak utrzymywanie porządku i spokoju publicznego na widowni i obiekcie, czy zapewnienie opieki medycznej należy także do ich obowiązków, a to tylko niektóre z wielu spraw niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia zawodów.

Zgodnie z regulaminem rozgrywek Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, organizator meczu piłkarskiego musi zapewnić obecność ochroniarzy lub służb porządkowych ubranych w odpowiednie kamizelki. Ich liczba jest uzależniona od stopnia rozgrywek w jakim bierze udział dana drużyna i jest to odpowiednio:
- Liga Okręgowa – czterech porządkowych ubranych w odpowiednie kamizelki,
- Klasa A – trzech porządkowych ubranych w odpowiednie kamizelki,
- Klasa „B” – dwóch porządkowych ubranych w odpowiednie kamizelki.
Ponadto powinna być wyznaczona i zidentyfikowana osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo sędziów.

Kolejnym, ważnym obowiązkiem organizatora zawodów jest zapewnienie pomocy medycznej każdemu uczestnikowi meczu. Należy pamiętać, że jest to rzecz niezbędna do rozegrania jakiegokolwiek spotkania, a brak „punktu medycznego”, czy określonej liczby porządkowych jest podstawą dla sędziego do odmowy prowadzenia zawodów. Nie zapominajmy jednak, że tzw. „punkt medyczny” musi być dobrze oznaczony, a w jego skład nie wchodzi tylko pani pielęgniarka przesiadująca gdzieś obok ławki rezerwowych, ale także przede wszystkim nosze. Zgodnie z informacjami z Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, wszystkie kluby, które zgłosiły braki noszy na swoich obiektach otrzymały je ze związku, więc sędziowie będą tym bardziej przestrzegać wymogów co do ich obecność podczas meczu. Brak noszy może spowodować dodatkowe, niepotrzebne kłopoty dla organizatorów zawodów w postaci kar dyscyplinarnych, czy finansowych. Tak więc lepiej się w nosze zaopatrzyć i mieć tą sprawę z głowy.

Podsumowując możemy dojść do wniosku, że tak naprawdę mecz to nie tylko walka o piłkę dwudziestu dwóch mężczyzn na boisku, otoczonych grupą dopingujących ich kibiców, ale też przedsięwzięcie organizacyjne, którego należy się podjąć w jak najbardziej staranny sposób. Piłkarzom i trenerom życzymy powodzenia, a organizatorom i działaczom, dużo wytrwałości w tym co robią.