Wielu kandydatów do awansu, mało do spadku

• autor: Grzegorz Stępień, 2010-03-24 22:43
Przewaga pięciu punktów daje Ruszcovii Borkowice pewien komfort w walce o awans do klasy okręgowej. Grupa pościgowa jest jednak liczna, bo Zamłynie Radom, Akcja Jastrzębia, Strażak Wielogóra, a nawet Windoor Radom i Orzeł Gielniów nie zamierzają odpuszczać. Równie emocjonująca wydaje się walka o utrzymanie choć strata Activu Belsk Duży i Belwederu Mogielnica wydaje się spora.
Ruszcovia wcale nie musi być kandydatem numer jeden do awansu. Borkowiczanie co prawda dobrze spisywali się w zimowych sparingach, ale w tym czasie doszło do sporego przewietrzenia, ba, osłabienia składu. Zmiana zaszła na stanowisku trenera, gdzie Bogdana Szcześniaka zastąpił Andrzej Świerczyński, Ruszcovię opuścili też: Dariusz Nowak, Tomasz Chołuj i Mariusz Siudek. Pewien komfort daje jednak przewaga wypracowana w lidze jesienią.
Mimo kilku jesiennych wpadek, wysoko mierzy też Zamłynie Radom. W zespole pojawił się doświadczony bramkarz Arkadiusz Myszka, a zostali też wszyscy inni rutyniarze z Markiem Lawrencem, Marcinem Rosłańcem, Adamem Śniegockim i Danielem Pietrzykiem na czele. Radomianie potwierdzili wysokie aspiracje choćby ostatnim meczem kontrolnym, w którym pokonali lidera „okręgówki” - Polonie Iłża 5:4.
Ostatniego słowa nie powiedziała również Akcja Jastrzębia. W zespole Piotra Wątorskiego obyło się bez spektakularnych transferów i to w obu kierunkach. Spadkowicz z „okręgówki” chce do niej jednak jak najszybciej powrócić, a groźny będzie zwłaszcza na własnym boisku.
Po pierwszych, jesiennych sukcesach, zadyszkę złapał później Strażak Wielogóra. O awansie już raczej w tym klubie się nie mówi, ale to wciąż drużyna mogąca pokrzyżować plany każdemu.
Podobnie rzecz ma się z Windoorem Beta Radom. Główny sponsor wsparł IV-ligowy Wulkan Zakrzew, ale nie zamierza opuszczać A-klasowego teamu. Trener Krzysztof Witarski nie raz pokazał, że potrafi zmobilizować zespół do walki, a zatem wiosną nie powinno być inaczej.
Rezerwy Mazowsza Grójec będą nieobliczalne. Młodość rządzi się swoimi prawami, a właśnie głównie młokosi będą występować w grójeckiej ekipie. Nie będzie więc dziwne jeśli Mazowsze II wysoko przegra, żeby za tydzień odprawić przeciwnika z bagażem kilku goli.
Swoje ambicje ma Orzeł Gielniów. Nie są one być może mocarstwowe, ale każdy musi liczyć się ze stratą punktów z piłkarzami z Gielniowa.
Nie za ciekawie dzieje się w Jodle Jedlnia Letnisko. Zespołowi co prawda spadek nie grozi, ale o zwycięstwa w osłabionym składzie będzie jeszcze trudniej niż jesienią.
Optymistycznie jest natomiast w Pilicy Nowe Miasto. I nie chodzi tym razem o jakieś super wzmocnienia składu. Deklarację pomocy w odbudowie dawnej sławy klubu zadeklarowały władze miasta, które mają nawet w planach wybudowanie pięknego, kameralnego stadionu.
W Jedlińsku doszło do ważnej zmiany, bo na fotelu prezesa Sławomira Molendę zastąpił Jerzy Jurczak. Kolejny come back zalicza też 48-letni już Mirosław Nowicki. To dwie ważne informacje, które niewiele zmieniają w sytuacji LKS-u. Jedlińszczanie zapewne nie będą specjalnie trwonić punktów, ale jakieś spektakularne zwycięstwa też im nie grożą.
Jak zwykle ambitnie powinni prezentować się piłkarze ze Starej Błotnicy, którzy sprawią zapewne niejedną niespodziankę.
Marsz w górę tabeli przewidujemy w przypadku Kraski Jasieniec. Nie może być bowiem tak, że drużyna, która prezentuje naprawdę solidny futbol, znajduje się na tak odległej pozycji.
LZS Zalesice w ostatniej chwili dołączył do A-klasowiczów, ale radził sobie bardzo dzielnie. Wiosna będzie jeszcze trudniejsza dla beniaminka, ale jej finał może być szczęśliwy. Wszyscy w Zalesicach wierzą, że tak będzie.
Rezerwy Sadownika Błędów mają ten komfort, że jeśli zajdzie nagła potrzeba, sięgną po zawodników z pierwszego zespołu. A wtedy niech o swój los martwią się wyżej notowani faworyci.
Belweder przegrywał jesienią często, ale niewysoko. Jeżeli w drugiej rundzie szczęście powróci do mogielniczan, to mogą oni zachować ligowy byt.
Zamykająca tabelę drużyna z Belska Dużego też nie składa broni. Do zespołu wróciło wielu byłych, doświadczonych piłkarzy, którzy deklarują walkę do upadłego.