LKS Jodła Jedlnia - strona oficjalna

Strona klubowa
Herb

Historia

 

Klub Sportowy “Jodła”

W Jedlni Letnisko jest stadion sportowy położony w pobliżu Rezerwatu Leśnego “Jedlnia” oraz dwie drużyny piłkarskie. Klub Sportowy “Jodła” obecnie rozgrywa swoje mecze w klasie A (VI liga).

 

Herb LKS Jodła Jedlnia-Letnisko

Ludowy Klub Sportowy
„Jodła” Jedlnia Letnisko
Rok założenia - 1949
Barwy - czerwonozielone
Stadion: Jedlnia Letnisko (Kolonka – przy zalewie)

 

 

Prezesi Zarządu LKS “Jodła” w kolejności chronologicznej:

 • 1948/49-1950 - Wacław Walaszek
 • 1951-1954 - Władysław Woś
 • 1955-1957 - Adam Lipkowski
 • 1957-1959 - Michał Podyszczak
 • 1959-1961 - Zbigniew Majewski
 • 1961-1962 - Krzysztof Lipkowski
 • 1963 - Roman Rajchert
 • 1965 - Marian Tarnowski
 • 1965-1967 - Wojciech Kulig
 • 1968-1972 - Anna Krupa
 • 1973 - Adam Lipkowski
 • 1974-1977 - Krzysztof Jankowski
 • 1978-1980 - Henryk Jemioł
 • 1981-1982 - brak działaczy
 • 1983-1985 - Leon Brzoza
 • 1986-1988 - Andrzej Barszcz
 • 1989-1991 - Czesław Gębczyk
 • 1991-1993 - Piotr Gos
 • 1994-1995 - Jan Krakowiak
 • 1996-1997 - Sergiusz Tolik
 • 1998-2003 - Jan Krakowiak
 • 2003-obecnie - Krzysztof Różański

  


Trenerzy LKS “Jodła” w kolejności chronologicznej:

 • 2000-2004 - Roman Małek
 • 2004-14.08.2008 - Zdzisław Nowoświatłowski
 • 14.08.2008-20.06.2009 - Grzegorz Seledec
 • 20.06.2009-obecnie - Jan Juszczak

Sukcesy LKS "Jodła":
- Ćwierćfinał Pucharu Polski na szczeblu Radomskim


- Najwyższe zwycięstwo: Dokładnie 20.09.2008 LKS Jodła odniosła najwyższe zwycięstwo w całej swojej historii. Po dwóch bramkach Radosława Deji, Piotra Piotrowski, Mateusza Rajchla, Rafała Górskiego i po jednej Michała Marleckiego, Konrada Jusiaka i Bartłomieja Frączka Jodła wygrała 11:1 z Belwederem Mogielnica.

Jodła wystąpiła w składzie: Różański - Frączek, Miecznikowski, Gromski, Osiński, Deja, Górski, Marlecki, Rajchel, Jusiak, Michalski, Piotrowski, Sławiński.

 

 

 

 

Ludowy Klub Sportowy "JODŁA” powstał na przełomie 1948-1949 roku. Fundamenty “Jodły” sięgają jednak wcześniejszego okresu - lat dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to na terenie byłej gminy Gzowice, przy ówczesnej organizacji "STRZELEC" powstało kilka sekcji sportowych. Piłka nożna, lekkoatletyka i gimnastyka dały początek zorganizowanej działalności sportowej. W dalszej kolejności utworzono sekcję hokeja na lodzie (wspólnie z klubem “PROCHEM” Pionki) oraz samodzielnie zaczęto tworzyć sekcję bokserską. W tym czasie widać już było pierwsze efekty tej działalności - na terenach przyległych do torów kolejowych wybudowano ogrodzony stadion wraz ze świetlicą. Znajdowały się na nim boisko do piłki nożnej, siatkówki, 100 metrowa bieżnia oraz skocznie wzwyż i w dal. Nastały jednak lata koszmaru okupacji hitlerowskiej, kiedy sport zamarł, a stadion kompletnie zniszczono i rozkopano głębokim rowem przeciwpancernym.

Pomimo zniszczeń, po wyzwoleniu Jedlni spod okupacji hitlerowskiej, sport zaczął odradzać się bardzo szybko. Już wiosną 1945 roku przy drużynie ZHP powstał harcerski klub sportowy, pozostała zaś młodzież zorganizowała amatorski klub sportowy. Te mini kluby, nigdzie nie zrzeszone, posiadały po jednej sekcji piłkarskiej i siatkówki, a ich drużyny często rozgrywały mecze między sobą oraz z amatorskimi drużynami istniejącymi w tamtym okresie na terenie Radomia, Pionek i innych miejscowości ówczesnego powiatu radomskiego, w skład którego wchodziły wtedy takie miasta jak Białobrzegi, Przysucha, Szydłowiec i Kozienice. Choć nie była to działalność w zorganizowanych związkach sportowych, dała początek rozwoju masowej kultury fizycznej, do której, jak to popularnie mówiono, zaczęła garnąć się młodzież.

Wkrótce sport na terenie naszej gminy nabrał charakteru zorganizowanego. Rozwojem sportu na wsi zaczęła zajmować się masowa organizacja wiejska – Związek Samopomocy Chłopskiej. Przy Zarządzie Powiatowym Związku Samopomocy Chłopskiej w Radomiu została zorganizowana Powiatowa Rada Sportu Wiejskiego, która jako prekursor wiejskiego związku sportowego zaczęła na swym terenie skupiać dotychczas działające sekcje i drużyny sportowe, organizując je w Ludowe Zespoły Sportowe.

Herb LKS Jodła Jedlnia-LetniskoW ten właśnie sposób w Jedlni Letnisko powstał Ludowy Zespół Sportowy “Jodła” jako jeden z pierwszych na terenie ówczesnego województwa kieleckiego. Zaangażowani w jego tworzenie byli: Wiesław Walaszek, Władysław Woś, Michał Poduszczak, Stanisław Sobczyk, Sławomir Szczepański, Zdzisław Bielawski, Mieczysław Posłuszny, bracia Surmowie i wiele innych osób. Wszyscy oni stanęli przed niełatwym zadaniem, bowiem tworzyli klub sportowy z niczego - bez bazy sportowej i środków finansowych. W swą działalność wciągnęli jednak następnych: Zbigniewa Holisza, Wiesława Skibę, Zygmunta Kamińskiego, Franciszka Grzywacza i Jana Zdziecha. W początkach działalności klubu reaktywowano sekcję piłki nożnej, siatkówki męskiej i lekkoatletyczną. Wspólnymi siłami mieszkańców wyrównano rozkopany teren byłego boiska piłkarskiego, z ociosanych okrąglaków zrobiono bramki, każdy piłkarz wyreperował własny sumptem otrzymane z "RADOMIAKA" stare, zdewastowane buty piłkarskie i kupiono za wspólne pieniądze piłkę. Takie było pierwsze wyposażenie drużyny. Środki na uzupełnienie sprzętu dla drużyny czerpano ze składek członkowskich, z dochodów z rozgrywanych meczy oraz z organizacji zabaw. Stopniowo uzupełniano sprzęt z różnych źródeł. Zaczęła napływać pomoc z Powiatowej i Wojewódzkiej Rady LZS. Następnie powstała sekcja tenisa ziemnego a drużynę zgłoszono do rozgrywek kieleckiego OZTZ.

W parze z zakładaniem poszczególnych sekcji szły wyniki sportowe. Drużyna piłki nożnej uzyskała awans do klasy A okręgu kieleckiego, siatkarze zdobyli mistrzostwo powiatu, a dobre wyniki sekcji lekkoatletycznej i tenisa ziemnego wpływały na coraz większe zainteresowanie działalnością “Jodły” u wojewódzkich i powiatowych władz Zrzeszenia. Rosła także popularność sportu w społeczeństwie osiedla. Na dzień l stycznia 1953r. LZS “Jodła” liczył już 240 członków, z czego wszyscy brali czynny udział w życiu sportowym lub kulturalno- oświatowym. Istniało wówczas 12 sekcji:

 • hokeja na lodzie,
 • piłki nożnej,
 • piłki siatkowej kobiet i mężczyzn,
 • zapasów,
 • strzelecka,
 • piłki ręcznej,
 • tenisa ziemnego,
 • tenisa stołowego,
 • narciarska,
 • gimnastyczna,
 • kulturalno – oświatowa.

Jednak LZS, na tak szeroko zakrojoną działalność sportową posiadał szczupłą bazę urządzeń sportowych. Hokeiści przy pomocy zapalonych sympatyków wybudowali na wylewach lodowisko z oświetleniem, tenisiści z trudem utrzymywali korty tenisowe, strzelcy odremontowali w lesie poniemiecką strzelnicę, siatkarki i siatkarze rozgrywali mecze i trenowali na prywatnym korcie Państwa Szczepańskich. Właśnie korty tenisowe i lodowisko były najładniejszymi obiektami sportowymi. Zaczęto więc poważnie myśleć o budowie stadionu sportowego.

Wyniki osiągane w sporcie kwalifikowanym były podstawą do ubiegania się o tę budowę. Hokeiści trzykrotnie ubiegali się o awans do II ligi zajmując każdorazowo II miejsca. Józef Jaworski, bracia Surmowie, Zdzisław Bielawski, Zygmunt Dygas, Janusz Wojciechowski, Jerzy Wolak, Eugeniusz Wójcik, Franciszek Zieliński, Zenon Walaszek, Piotr Sowiński, Tadeusz Zieliński i Marek Kucharczyk przegrali z istniejącym już wtedy w polskim sporcie ukrytym zawodowstwem. Inne sekcje nie pozostawały w tyle. Strzelcy zostali mistrzami województwa kieleckiego, szóstka siatkarzy: Holisz, Tomaszewski, Jarząbek, Woś, Dzierko, Walaszek dwukrotnie z rzędu zdobywała mistrzostwo województwa kieleckiego na letnich spartakiadach. Na spartakiadach centralnych nasi lekkoatleci reprezentowali woj. kieleckie, a chorążym tej ekipy był Józef Jaworski.

Sześcioosobowa drużyna narciarzy w składzie: Mieczysław Posłuszny, Bogdan Stawczyk, Marek Szczepański, Konrad Papiński, Leon Wołukanis i Janusz Wojciechowski uczestniczyła w rajdach świętokrzyskim i wysokogórskim uzyskując złotą Górską Odznakę Narciarską.

22 lipca 1954 roku to dzień, który otworzył kolejny etap w działalności klubu. Tego bowiem dnia oddany został do użytku nowy, wybudowany w znacznej mierze siłami mieszkańców, stadion na Kolonce. Znajdowało się na nim boisko do gry w piłkę nożną i siatkową, wszystkie urządzenia do uprawiania lekkiej atletyki: bieżnia, skocznia i rzutnie. Było na nim również lodowisko – duma klubu, oświetlone, wybudowane dzięki ogromnej pasji działaczy, zawodników i kibiców.

Żona jednego z ówczesnych działaczy, Pani Bielewska, wspomina po latach:
Mąż przyjechał z pracy, zjadł na stojąco i już był w drodze na stadion. A ja za nim, Ewa w wózku, Grześ trzymany za rękę, a na dodatek kompot, który należało donieść tym naszym szalonym mężom, l tak w kółko codziennie "

31 maja 1957 roku, Ludowy Klub Sportowy “Jodła” decyzją prezydium Rady Narodowej w Kielcach został zarejestrowany. W tym czasie Komitet założycielski LKS „Jodła" tworzyli: Michał Poduszczak, Zdzisław Bielawski, Władysław Woś, Henryk Nowocień, Stanisław Sobczak, Teofil Kłeczek, Mieczysław Posłuszny, Zbigniew Holisz, Irena Chmielewska, Józef Surma, Henryk Michalski, Piotr Sowiński, Adela Sobczyk, Tadeusz Korczak i Franciszek Grzywacz.

Przełom lat 50 i 60 to 6 działających sekcji i 136 zawodników. Klub uczestniczył w rozgrywkach różnych szczebli, nie osiągał jednak wyników, które choćby w części mogły być porównywalne do pierwszych lat jego działalności. Pod koniec lat 60 prezesem klubu została Pani Anna Krupa, a członkami zarządu ludzie bardzo młodzi. Ta generalna zmiana warty spowodowała ożywienie działalności. Do klubu przybywało młodzieży, w jego rejestrach znalazły się całe rodziny: 4 barci Kucharskich, po 5 osób z rodziny Krawczyków i Kowalczyków, 4 osoby z rodziny Sosnowskich, „piątka" Barszczów. Nastąpiły próby reaktywowania niektórych sekcji. Sporo było zapału, chęci pokazania się i sprawdzenia w rywalizacji. Ten stan rzeczy trwał do 1977 roku, później nastąpił zauważalny niestety regres w działalności klubu. W 1981 roku w klubie działały trzy sekcje, w 1982 roku dwie, a w 1983 roku jedna - brydż sportowy. W tym czasie uzdolniona sportowo młodzież z Jedlni Letnisko zasilała radomskie kluby, zamożniejsze, działające przy dużych zakładach przemysłowych. Można w tym czasie mówić o prawie dwu letnim całkowitym zaniechaniu działalności, począwszy od roku 1981.

Wreszcie w 1983 roku coś wyraźnie drgnęło w działalności klubu. Ówczesny Naczelnik Gminy Pan Leon Brzoza skupił wokół siebie grupę ludzi, wspólnie z którymi podjął udaną próbę reaktywowania działalności klubu. Istniejące na terenie gminy zakłady pracy udzieliły wsparcia finansowego. W skład zarządu weszli przedstawiciele GS, SKR i BS. Pomocy udzieliły ponadto „Jedlimex" i Ceramiczna Spółdzielnia Pracy. Po regresie w całej kulturze fizycznej nastąpił wzrost zainteresowania młodzieży gminy Jedlnia Letnisko sportem oraz aktywnymi formami wypoczynku. Postawiło to przed działaczami wymóg poprawy stanu bazy i urządzeń sportowych i doskonalenia zasad finansowania tej działalności, co osiągnięto przy pomocy i zaangażowaniu władz Gminy i wojewódzkiego Zrzeszenia LZS.

Pod koniec 1983 roku klub posiadał trzy sekcje: piłkę nożną, brydż sportowy i żeglarstwo. Dziewięciu żeglarzy – członków klubu, wzięło udział w rejsie po morzu Bałtyckim na żaglowcu „Pogoria"

W 1984 roku klub uroczyście obchodził 35 lecie swojego istnienia. Uroczystość zorganizowali ci, którzy mieli swoje zasługi w reaktywacji klubu: Leon Brzoza, Marian Frączek, Lechosław Korba, Piotr Gos, Roman Brzozowski, Sławomir Krawczyk, Witold Nadolski, Roman Krawczyk, Władysław Błaszko, Wojciech Szczepański, Jerzy Skrzypczak.

Zakres działalności i wyniki Klubu już nigdy nie osiągnęły stanu z okresu jego największych sukcesów. Ale i sytuacja w kraju nie sprzyjała rozwojowi sportu masowego, amatorskiego. Wszechwładny pieniądz wkroczył do każdej dziedziny życia i sportu niestety też nie ominął. W działalności klubu nastąpiła pewna stagnacja. Poza sekcją piłki nożnej, która balansowała na krawędzi „A" i „B" klasy oraz sekcją brydża sportowego, brakowało dążeń do rozwoju innych dyscyplin sportu. Jeszcze w 1986 roku, kiedy prezesem był Andrzej Barszcz, klub posiadał 3 sekcje: piłki nożnej, brydża sportowego i tenisa stołowego. Powołano wtedy jeszcze dodatkowo sekcję żeglarską oraz szachową, ale ich żywot był krótki. Kolejni prezesi – Czesław Gębczyk i Piotr Gos utrzymywali jednak działalność klubu, znajdując grupę młodych, chętnych do uprawiania sportu, sami będąc też czynnymi zawodnikami. Budynek socjalny na stadionie był systematycznie dewastowany, stąd też prezes Gos podjął decyzję o rozbiórce starego i budowie nowego budynku. Młodzież z Jedlni w tym czasie wspierało kilku starszych kolegów spoza terenu Gminy. Postawili oni sobie za cel awansować do rozgrywek „A" klasy w piłce nożnej. Upór i determinacja dały pożądany efekt - w 1993 roku, po barażach, uzyskali awans do „A" klasy i grają w niej do dnia dzisiejszego, osiągają różne wyniki, jednak nigdy nie grozi im widmo degradacji.

W 1994 roku walne zebranie członków klubu powołało nowy zarząd z Janem Krakowiakiem na czele. Pełnił tę funkcję do 2002 roku, z przerwą na lata 1996-98, kiedy to funkcję prezesa sprawował Sergiusz Tolik. Od 2002 roku funkcje  prezesa sprawuje Krzysztof Różański.

Jesienią 1998 roku, decyzją walnego zebrania członków OZPN w Radomiu, wprowadzony został obowiązek posiadania w klasie „A" drużyny juniorów. Klub “Jodły” miał wtedy kłopoty z zestawieniem drużyny juniorów. Na szczęście będąca w podobnej sytuacji, sąsiadująca z nim w tabeli “Wiktoria” Radom rozgrywająca swe mecze w Rajcu, postanowiła połączyć swe siły z “Jodłą”. Zarządy Klubów doszły do porozumienia i tak w lipcu 1998 roku kluby połączyły się w jeden klub o nazwie LKS “Jodła-Wiktoria”.

Od 2002 roku, LKS “Jodła” wróciła do swej dawnej nazwy. Działa w niej jedna sekcja:

 • piłki nożnej “A” Klasa Seniorów i Radomskiej Ligi Juniorów,

Wyczynowo sport w klubie uprawia około 50 zawodników, a sam klub liczy łącznie ok. 55 członków.

2008/2009

W dniu inauguracyjnego spotkania z Kraską Jasieniec (14 sierpnia 2008) z funkcji trenera zrezygnował Zdzisław Nowoświatłowski. Na jego miejsce został powołany dotychczasowy piłkarz Grzegorz Seledec. Ten ostatni na uroczystym zakończeniu sezonu podziękował za niemal roczną pracę, a jego miejsce zajął znany w klubie z Jedlni szkoleniowiec Jan Juszczak

W sezonie 08/09 podopieczni trenera Grzegorza Seledeca uzyskali historyczny po reorganizacji rozgrywek awans do ćwierćfinału Pucharu Polski na szczeblu Radomskim.

20 września 2008 roku LKS Jodła Jedlnia odniosła najwyższe zwycięstwo w całej swojej historii. Po dwóch bramkach Radosława Deji, Piotra Piotrowski, Mateusza Rajchla, Rafała Górskiego i po jednej Michała Marleckiego, Konrada Jusiaka i Bartłomieja Frączka Jodła wygrała 11:1 z Belwederem Mogielnica.

Skład zespołu: Różański - Frączek, Miecznikowski, Gromski, Osiński, Deja, Górski, Marlecki, Rajchel, Jusiak, Michalski, Piotrowski, Sławiński.

W rozgrywkach radomskiej klasy "A" grupy II LKS Jodła Jedlnia zajęła ostatecznie 8 pozycję z dorobkiem 46 punktów. Najlepszym strzelcem zespołu został Piotr Piotrowski, który 15 razy trafił do bramki rywali.

2009/2010

 

Obchody 60-lecia istnienia klubu:

Pierwszego dnia uroczystości odbywały się w hotelu „Pod Różami”. Wręczono wiele orderów i upominków, dla byłych zawodników i piłkarzy oraz przybliżono historie jednego z najstarszych Ludowych Zespół Piłkarskich jakim jest oczywiście „Jodła”. 

Drugiego dnia, wszyscy przenieśli się na stadion sportowy w Kolonce koło Jedlni-Letnisko, gdzie o godzinie 11:00 rozpoczął się otwierający sobotni cykl imprezy mecz Radomskiej Ligi Juniorów pomiędzy LKS-em Jodła Jedlnia, a zespołem Orła Wierzbica. Gospodarze ulegli faworytowi do awansu, aż 0:5. Jednak to był dopiero początek emocji. Mianowicie wszyscy czekali na I Jubileuszowy Bieg „Jodełka”. W maratonie wystartowało ponad 60 osób, co jak na tak krótki okres przygotowań daje dobry wynik. W zawodach biegowym udział brali zarówno dzieci jak i dorośli. Wyznaczonych zostało kilka rozmiarów tras. Dzieci biegały na dystansie 100-800 metrów, młodzież i kobiety na 5 km, a mężczyźni przemierzyli trasę mierzącą 10 km. (Wyniki biegów poniżej). Po „Jodełce”, przyszedł czas na prawdziwy rarytas dla kibiców z Jedlni. O godzinie 16:00 na boisko wybiegli piłkarze Jodły Jedlnia i wicelidera zespołu Ruszcovii Borkowice. W tym ważnym dla klubu dniu zwyciężyli gospodarze, pokonując przyjezdnych 3:1.

Ostatni dzień rozpoczęty został Mszą Świętą, po której zostały złożone kwiaty na grobach byłych działaczy i zawodników LKS-u Jodła Jedlnia. O godzinie 14:00 wszyscy przenieśli się na stadion w Kolonce, aby oglądać mecz Oldbojów Jodły z resztą świata. Mecz zakończył się rezultatem 4:4, ale nie wynik był tu najważniejszy. Ważne, że uroczystość się udała, dopisała pogoda i byłą świetna zabawa.

Wyniki I Jubileuszowego Biegu "Jodełka": 

I Jubileuszowy Bieg - Jodełka - Młodzież

I Jubileuszowy Bieg - Jodełka - Kobiety

I Jubileuszowy Bieg - Jodełka - Mężczyźni


Wybory Sprawozdawczo-wyborcze: 

23 stycznia 2010 roku odbyły się wybory w klubie. Stanowisko Prezesa nadal piastował Krzysztof Różański, na wiceprezesa mianowany został Artur Zawadzki, funkcję skarbnika pełnił Grzegorz Seledec, kierownictwo nad zespołem sprawował Jarosław Frączek, a na członka zarządu wybrano Piotra Jagiełło.

 

Tragedia na drodze:

05.05.2010 - to dzień tragiczny w skutkach dla LKS Jodła Jedlnia, rodzin, kibiców i wszystkich przyjaciół Kamila Przyrowskiego i Mateusza Szafrańskiego. Chłopcy jechali na turniej do Elbląga. W Niedzicy (okol. Elbląga) uderzył w nich tir. Chłopcy oraz kierowca, tata jednego Macieja Rolskiego, Marcin zginęli na miejscu. Na pogrzebie Mateusza i Kamila przybyło bardzo dużo osób. Mateusz i Kamil mieli ledwo po 14-lat. 

 

      

Ostatnie spotkanie

LKS Jodła JedlniaGryf Policzna
LKS Jodła Jedlnia 1:0 Gryf Policzna
2010-09-12, 15:00:00
     

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.
1. slimak1b 9
2. pietia1992 5
3. anida2012 4
4. DZOZEF 1

Reklama

Logowanie